Dodanie własnego slidera do forum

Każdy chce, aby jego forum było ładne i estetyczne. Aby uzyskać taki efekt warto pofatygować się o dodanie slidera na forum. Jest to dobre miejsce do wyświetlania informacji o nowościach czy przeprowadzanych konkursach. Na wstępie jednak warto zaznaczyć, że dodanie takiej funkcjonalności ręcznie nie jest rzeczą prostą i wymaga od nas choć podstawowej wiedzy z zakresu HTML czy CSS. Na szczęście dla osób, które takiej wiedzy nie posiadają, powstało wiele modyfikacji, które umożliwiają cieszenie się z własnego slidera.

Wybór skryptu
Oczywiście możemy sami napisać kod slidera, jednak w sieci istnieje wiele gotowych i darmowych skryptów zoptymalizowanych pod kątem wydajności, zatem nie ma sensu wynajdywać koła od nowa. Godnymi polecenia i chyba najbardziej znanymi skryptami są: nivoSlider oraz FlexSlider.

Dołączenie kodu do sekcji head

Niezależnie od tego jaki skrypt wybraliśmy, aby slider działał, musimy podpiąć nasz plik .js do sekcji head strony. Możemy to zrobić edytując plik index/templates.php znajdujący się w folderze skórki, którą obecnie używamy. Znajdziemy tam znacznikimiędzy którymi należy dodać odwołanie do pliku js. Najlepiej korzystać z google apis, dzięki czemu nie musimy posiadać fizycznie skryptu na naszym serwerze.

Stworzenie struktury slidera

Kolejnym korkiem jest dodanie slidera na naszą stronę. W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce, w którym chcemy, aby nasz slider się pojawiał. Zazwyczaj jest to nagłówek strony, gdzieś przed listą tematów i wątków. Trzeba znaleźć odpowiedni plik naszej skórki, który odpowiada za wyświetlanie tego fragmentu strony np. header.templates.php.

Tutaj w zależności od wybranego skryptu slidera składnia HTML będzie różna. Często do wyświetlania slidów stosuje się listy (

      lub

        ). Dodając taką strukturę warto pamiętać o wcześniejszym wgraniu odpowiednich zdjęć na serwer, aby móc umieścić w kodzie do nich linki.

Edycja stylów CSS

Aby slider wyświetlał się prawidłowo nie można zapomnieć o dodaniu odpowiednich stylów. Plik, który należy edytować można znaleźć w folderze używanego obecnie stylu w katalogu css/index.css. W tym miejscu należy dodać odpowiedni kod css, który zazwyczaj można pobrać wraz ze skryptem slidera. Tutaj również można modyfikować oryginalny wygląd slidera, tak by móc dopasować go do indywidualnych potrzeb.

Po tak przeprowadzonych zmianach, jeśli nie popełniliśmy nigdzie błędu, slider powinien pojawić się na stronie forum.

Leave a Reply

Required fields are marked*